Взимку водойми перетворюються на популярні місця для дітей та рибалок, а також виконують функцію природної переправи, коли з’являється товстий лід. Наразі в Україні утримується нестійка морозна погода, тож крига не набрала потрібної товщини й виходити на неї небезпечно.
Аби попередити виникнення трагічних ситуацій на водоймах України, фахівці Служби порятунку щодня здійснюють превентивні заходи з населенням, пояснюючи наслідки нехтування заходами безпеки на кризі.
Так, на Хмельниччині 13 січня бійці ДСНС здійснили черговий рейд біля водойм міста Полонне, що на Хмельниччині, аби нагадати людям про небезпеку перебування на льоду. Під час спілкування з рибалками та містянами, ДСНСівці зауважили, щоб ті не забували: перш ніж ступати на лід, слід впевнитися в його міцності та надійності, взяти із собою речі, що можуть згодитися в разі небезпеки. Крім того, представники Служби порятунку звернули увагу рибалок на ризик переохолодження та обмороження, і розповіли, як надавати першу допомогу в разі впливу низьких температур на організм людини. На згадку про зустріч рятувальники вручили всім, з ким мали нагоду поспілкуватись, інформаційно-просвітницькі листівки.
Водночас, у Донецькій області рятувальники Волноваського району спільно з представниками Національної поліції провели роз’яснювальну роботу з населенням з метою недопущення нещасних випадків на воді. Під час бесіди вони розповіли, що міцний лід має синій колір, а для перевірки міцності криги краще використовувати палицю. Якщо ж лід почав тріщати, то слід негайно повертатися на берег, не варто бігти, краще відходити повільно, не відриваючи ступні від льоду. На завершення заходу громадянам були надані превентивні листівки.
Подібні профілактичні заходи провели рятувальники Рубіжного, що на Луганщині. Вони рейдували узбережжям озера Пісочне, де поспілкувалися з місцевими рибалками. Надзвичайники розповіли їм, як безпечно проводити дозвілля на замерзлій водоймі та докладно проінструктували, що робити при потраплянні в холодну воду: намагатися зберігати спокій, обережно налягти грудьми на край льоду, закинути на нього одну, потім іншу ногу, а вибравшись, перекотитися і відповзти у той бік, звідки прийшли, та повільно рухатися до берега. Рятувальники роздали тематичні пам’ятки та вкотре закликали громадян утриматися від зимових походів на водойми, не ризикувати своїм життям.
Шановні громадяни, візьміть до уваги кілька порад щодо правил поведінки поблизу та на водоймах на початку зимового періоду, коли крига ще надто тонка.
Пам’ятайте про таке:
виходити на лід можна тільки за стійкої морозної погоди;
забороняється виходити на лід, товщина і міцність якого вам невідомі;
переходити водойми потрібно в спеціально позначених і обладнаних для цього місцях;
забороняється спускатися на лижах з крутого берега на неперевірений на міцність і товщину лід;
забороняється збиратися на кризі великими групами в одному місці;
не можна виходити на лід: у місці з’єднання річок; у випадку швидкої течії річки у цьому місці; за наявності вмерзлих у лід дошок, палиць та інших предметів; у випадку різного забарвлення льоду; під час сильного перепаду температури й потепління;
не вживайте спиртні напої біля водойм;
пильнуйте за дозвіллям дітей та пояснюйте їм небезпеку тонкої криги.
Якщо з вами сталася надзвичайна подія, або ви стали свідком такої, — не зволікайте, телефонуйте до Служби порятунку за номером 101!